O Mnie

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w szkole muzycznej w Bytomiu. Jest zdobywcą wielu nagród m.in. zdobył 3 nagrodę w Międzynarodowym Konkursie "Chopin dla najmłodszych" w Antoninie(1996), ponownie 3-cie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J.Paderewskiego, Kartuzy 1997 oraz wyróżnienie na XXX międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Usti/Czechy (1997). Wykonał koncerty fortepianowe Beethovena i Mendelssohna z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną w Erkelenz, Niemcy.

Od 12 roku życia, regularnie każdego roku odbywa tournee po Stanach Zjednoczonych, grając w takich miejscach jak : "The Jazz Bakery" (Los Angeles), "The Knitting Factory" (N.Y.C), "Andy's" (Chicago),"The 7th Annual Vail Jazz Festival" (Colorado), Polski Konsulat w Nowym Jorku. W roku 2000 nagrał w USA płytę CD z Bradem Terry ("Triology"). Mając 16 lat wziął udział w warsztatach jazzowych w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymał stypendium na 4-letnie studia w tej renomowanej uczelni.

Mateusz Kołakowski, lat 28, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu klasycznego. Gdy miał 13 lat, Doug Ramsey napisał o nim w "Jazz Times" : "Mateusz ma zdolności, harmoniczną przenikliwość i umiejętności improwizacyjne, które wystarczyłyby, aby chwalić muzyków o 10 lat starszych".

W 2002 roku otrzymał „Jazzowego Fryderyka” od Ministra Kultury, a tego samego roku zdobył nagrodę dla "The Most Promising Performer" spośród 100 pianistów, na 3-cim Jazzowym Konkursie Pianistycznym im. M.Solala w Paryżu. Dwukrotnie brał udział w festiwalu jazzowym w Montreux, Szwajcaria. W 2002 roku został laureatem Konkursu Pianistycznego a rok później już jako "House Pianist", razem z Braćmi Oleś, dał 14 koncertów w Montreux Jazz Club.

W październiku 2003 roku, wystąpił na 8 Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Pradze, a materiał z tego recitalu został wydany przez "Jazz Forum" ("14th Spring"). W 2006 Kołakowski wydał kolejną solową płytę „Ad Libitum 1st Warsaw Jazz Concert”. Jest to zapis z solowego koncertu w Studio im. W.Lutosławskiego w Warszawie w ramach festiwalu „Ad Libitum”, gdzie gościnnie wystąpił saksofonista Peter van Bergen. Kontynuując program fortepianu klasycznego zagrał „Kwartet na Koniec Czasu” O.Messiaena na festiwalu na Wigrach oraz II Koncert Fortepianowy S.Prokofiev’a.

9 września 2008 roku w nowojorskim klubie „Jazz Standard” Mateusz wystąpił z legendą saksofonu Davidem Liebmanem, a rok później odbył w duo trasę koncertową promującą płytę „Live at Jazz Standard” wydaną z tego właśnie koncertu. Płyta ta otrzymała nagrodę „Gwarancja Kultury 2009” przyznawaną przez TVP Kultura. Koncertował też na Kubie, w Indiach, Kenii, Chile oraz w Europie.